Урок 1


Вступ до інформаційних технологій


Сучасний етап розвитку суспільства характеризується різким збільшенням обсягів виробництва і номенклатури виробів, зрос­танням їх складності, широким застосуванням складних машин і механізмів, впровадженням сучасних технологій. Різко зросли інформаційні потоки у виробництві. Здійснення всього цього не­можливо без застосування інформаційних і комп'ютерних техно­логій.
Виробництво товарів здійснюється в технологічному проце­сі. Технологічний процес є окремим випадком фізичних процесів, що відбуваються у навколишньому світі. Фізичним процесом нази­вається послідовна зміна стану об'єкта. Фізичні процеси протікають у навколишній природі (сходить і заходить сонце, віє вітер, йде дощ, відбувається виверження вулканів, утворюються і зникають циклони, проходять сонячні і місячні затемнення тощо). Розріз­няють такі види фізичних процесів.
  • механічні (рух фізичних тіл, тобто зміна положення у прос­торі і часі);
  • теплові процеси (нагрівання та охолодження тіл, що пов'я­зані зі зміною теплової енергії);
  • електромагнітні процеси (процеси перетворення електрич­ної та магнітної енергії);
  • оптичні процеси (випромінювання чи поглинання світло­вих променів, інтерференція, дифракція, поляризація);
  • хімічні процеси ( хімічні реакції, тобто перетворення од­них речовин в інші, утворення розчинів);
  • процеси ядерного перетворення тощо.
На деякі фізичні процеси людина не може впливати, тобто не може ними керувати, вона може їх тільки спостерігати, напри­клад, зміни пір року, утворення припливів і відпливів, землетру­си і виверження вулканів.
Фізичні процеси, параметри яких можна вимірювати і на хід яких можна впливати, вважаються технічними процесами.
Технічні процеси, спеціальним чином організовані для виробниц­тва продукції, називаються технологічними процесами. Техно­логічними процесами є також виробництво енергії, зокрема елект­роенергії, теплової енергії.
Вплив на технічний процес з метою зміни його протікання в пот­рібному напрямку називається керуванням процесом. Керування може здійснюватися безпосередньо людиною, і тоді воно назива­ється ручним керуванням, а може і без участі людини, і в такому разі воно називається автоматичним керуванням. Якщо керу­вання здійснюється за частковою участю людини, то таке керу­вання називається автоматизованим.
Щоб можна було управляти об’єктом необхідне існування набору правил, що дозволяють досягнути поставленої мети (тобто алгоритму керування) i пристрою керування що може виконати цей алгоритм. Керування може здійснювати безпосередньо людина, і тоді воно називається ручним керуванням, а може і без участі людини, і в такому випадку воно називається автоматичним керуванням. Якщо керування здійснюється за частковою участю людини, то таке керування називається автоматизованим.
 Термін автоматичний і автоматизований походить від грець­кого слова automatos — самодіючий, тобто такий, який діє сам по собі, без участі людини. Наука, яка займається вивченням таких пристроїв, їх побудовою і застосуванням на практиці, називаєть­ся автоматикою. Автоматизація — це практичне втілення до­сягнень автоматики в практику для вирішення конкретних зав­дань керування технологічними процесами.

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ:
1.       Що називається фізичним процесом?
2.       Назвіть види фізичних процесів.
3.       Які фізичні процеси вважають технічними?
4.       Що таке технологічний процес?
5.       Що називають керуванням?
6.       Що може бути об’єктом керування?
7.       Яке керування називають автоматичним?
 

Немає коментарів:

Дописати коментар